Почетна / Телевизија / Осуда за Ахмети според кој Телма и Алфа се непријатели на Албанците

Осуда за Ахмети според кој Телма и Алфа се непријатели на Албанците

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги најостро ја осудува вчерашната изјава на претседателот на ДУИ Али Ахмети со која телевизиите Телма и Алфа ги етикетираше како непријатели на Албанците.

Јавните личности, а особено претседателите на политичките партии треба да бидат свесни дека слободата на изразување подразбира и одговорност. Наместо да се служат со непримерна комуникација, тие треба да служат за пример и да покажат највисоко ниво на почитување на еден од клучните столбови на демократијата – медиумите.

Агенцијата потсетува дека е неопходно да се почитуваат европските стандарди и ги повикува политичарите да се воздржат од употреба на јазик со којшто се дискредитираат медиумите и се потикнува меѓуетничка нетолеранција и нетрпеливост. На овој начин се поткопуваат евроинтеграциските процеси наместо да се придонесува за демократскиот развој на државата.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

До кога Сител ќе има неточен програмски водич на веб страната?

Како што веќе пишувавме, програмскиот водич на веб страната на телевизија Сител често знае да …

error: Содржината е заштитена!