Почетна / Забава / Евровизија / Естонија на Евровизија

Естонија на Евровизија

24/43

 ЕСТОНИЈА

Изведувач: Ott Lepland
Песна: ‘Kuula’
2 Полуфинале (24/05/2012)

 

Кога беше во прашање годинава Естонија за Евровизија, воопшто не бев заинтересиран за нивниот избор, затоа што тие имаа обичај од толку квалитетни песни да ја изберат најлошата. Како и да е, на денот на нивниот избор Eesti Laau (Естонска песна) решив да ги преслушам сите песни и да видам што имаат тие да понудат годинава. Останав занемен, ова беше најдоброто национално финале за годинава! Толку добри песни, едноставно најквалитетни, од кои 10 дури 5 ми беа фаворити за победа! Сеедно ми беше кој ќе победи, иако потајно навивав за Лис и “Make up my mind”. Сепак победата ја однесе От Лепланд со неверојатната балада „Слушај“. На прво слушање малку чудна, но сепак после неколку слушања доволно добра да оди во моите ТОП 10! Ова заслужува место во финале, доколку не се пласира ќе биде сторено уште едно од низата разочарувања на Евровизија.

 

 

 Резултати од националното финале:

Супер финале:

01 – 19 / 67,0% – Ott Lepland – Kuula
02 – 19 / 33,0% – Lenna – Mina jään

03 – 16 – Tenfold Rabbit – Oblivion
04 – 13 – POP Maniacs – I don’t know
05 – 12 – Liis Lemsalu – Made up my mind
06 – 8 – Loss Paranoias – Valedetektor
07 – 7 – Birgit Õigemeel & Violina – You’re not alone
08 – 6 – August Hunt – Tantsulõvi
09 – 5 – Teele Viira – City nights
09 – 5 – Traffic – NASA

 

 

 

DarkShadow | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонија треба да учествува на Евровизија – прочитајте зошто

Деновиве порталот Музика24 информираше дека неофицијално шефицата на македонската делегација си поднела оставка на таа …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!