Почетна / Забава / Една недела до Еко Грин Фестивал Маврово

Една недела до Еко Грин Фестивал Маврово

 

Уште само една седмица до Еко Грин Фестивал Маврово

Тридневниот фестивал ECO GREEN FESTIVAL MAVROVO ќе се одржи од 16-ти до 18-ти август на самиот брег на Мавровското езеро, на познатата локација – игралиштето на село Маврово.

 

Уште само една седмица до Еко Грин Фестивал Маврово

Тридневниот фестивал ECO GREEN FESTIVAL MAVROVO ќе се одржи од 16-ти до 18-ти август на самиот брег на Мавровското езеро, на познатата локација – игралиштето на село Маврово.

 

 

Претстојниот фестивал „Еко зелен викенд – Маврово“ започнува за неполна седмица. Програмата на фестивалот е разновидна, од егзибициониен натпревар во скијање на вода, прецизно слетување на параглајдеристи и падобрански скокови и “mountain bike” слалом возење, преку планинарска тура Маврово–Меденица–Маврово, искачување на Кораб, кружна ревијална велосипедска тура околу Мавровското езеро, до натпревари во влечење јаже, фрлање камен, брзо пилање и сечење дрва, како и спортски риболов на ситна риба на пливка и fly fishing па се до разновидна богата музичка програма започнувајќи од попладневните па се до утринските часови.
Последниот ден на фестивалот е предвиден како чистење на локацијата и околината од отпадоци и смет. За посетителите на фестивалот организаторот обезбеди бесплатен камп во самата близина на фестивалското случување.

Фестивалот е со бесплатен карактер, со исклучок на саботната вечер за која што цената на билетите изнесува 300 денари и истите може да се купат преку продажната мрежа на мк тикетс како и во салоните на ОНЕ ширум републиката.

 

Официјална програма на Еко зелен викенд Маврово

Петок, 16.08.2013
Презентација и продажна дегустација на традиционално приготвенити пити и млечни производи од Mавровско – Реканскиот крај
13.00 Прес Кoнференција
14.00-16.00 Пристигнување на учесниците.
13.00-18.00 Поставување камп на местото познато како “Камп” за учесниците кои сакаат да бидат сместени во шатори.
16.00-18.00 Запознавање со содржините, презентации на програмата, отворање на штандовите за ракотворби, сувенири домашни производи. Локација с. Маврово игралиште
18.00-21.00 Концерт на локални бендови, музичари и културно уметнички друштва од Маврово и Ростуше.
20.00 Изложба на стари фотографии од Мавровско рекaнаскиот регион
21.00-23.00 Концерт на мегапопуларните македонски бендови Леб и сол и Летечки пекинезери
23.00-02.00 Настап на мегапопуларните хип хоп звезди Гоце Саф и ЛД Пистолеро (Live + DJ SET)

Сабота, 17.08.2013
Презентација и продажна дегустација на традиционално приготвенити пити и млечни производи од Mавровско – Реканскиот крај
07.00 Заминување на планинарска тура Маврово – Меденица – Маврово, турата трае 6 часа (само за физички подготвените)
09.00-11.00 Презентација и пробно возење на “Mountain bike” слалом возење. Локација, долен дел на ски патеката под жичарниците
10.00-12.00 Презентација на изработка на вештачки мамки (мушици) и техники на мушичарење (Fly Fishing). Локација, Мавровско Eзеро под игралиштето во с. Маврово
11.00-12.00 Презентација на планинарска опрема
12.00-14.00 Натпревар во прецизно слетување на параглајдеристи, падобрански скокови. Локација, игралиште с. Маврово
12.00-14.00 Натпревари во влечење јаже, фрлање камен, брзо пилање и сечење дрва, натпревар за деца под 7 години во умешно возење велосипед
15.00-17.00 Музички настапи на зурли и тапани, гајдаџии и кавалџии. Локација, игралиште с. Маврово
16.00-19.00 Натпревар во лов на ситна риба на пливка. Локација, Мавровско Eзеро кај потопената црква
17.00-19.30 Диџеи, настапи на детска музика
19.00-20.00 Прогласување на победниците од сите активности со натпреварувачки карактер
20.00 Oтворање на изложба на авторски мозаици на Проф. Мр. Адем Сулејманоски од Ростуше
19.30-20.00 Презентација на развојните перспективи на Општина Маврово Ростуше
20.00-21.30 Настап на “Conquering Lion”- Reggae Bend
21.30-23.30 Настап на групата “Shine”

23.30-01.30 DJ SET на најпознатите Антена 5 Диџеи, DJ Nikifor, DЈ Lephonqe, DJ Iceberg, DJ Macki, настапи на Robotek, Ilina, Ogi surla, Aliber-Тетово.
01.30-05.00 Концерт на DJ VALENTINO KANZYANI И DJ Sabb (за овој настан се потребни посебни влезници).

 

Недела, 18.08.2013
05.00 Искачување на Кораб (за заинтересираните)
08.00-12.00 Кружна ревијална велосипедска тура околу Мавровското Езеро
10.00-11.00 Презентација на проекти на цивилното општество за развојот на Мавровско Реканскиот регион и презентација на развојните програми на Oпштината
11.00-13.00 Дебата на тема – Развојните перспективи на Маврово, пливање помеѓу желбите, можностите и потребите
12.00-14.00 Егзибициониен натпревар во скијање на вода
14.00-16.00 Приготвување и дегустација на рибја чорба и планински грав
16.00-17.00 Обраќања до гостите и учесниците со желба за вклучување нивни идеи за следното издание на фестивалот
17.00-18.00 Дарко супер звезда
18.00-19.00 Традиционална македонста музика со зурли, тапани, кавали, како и настап на играорни групи
19.00-20.30 Настап на познатата македонста етно група “Calgia sound sistem“
20.30-22.30 Настапи на Дани Димитровска и План Г
22.30-04.00 Настапи на Томи Бојаџи, Igor Iox, DJ Zomax, DJ Brane trance, DJ Johan trance, DJ Koks trance.

Понеделник, 19.08.2013
08.00 Чистење на локацијата и околината од отпадоци и смет

 

 

| ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Започнува Ohrid Calling 2022 – 4 дена забава во Касарната во Охрид

После 2018та година, кога настапуваа Dimitri Vegas & Like Mike и Armin Van Bureen, оваа …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!