Почетна / МК Сцена (страна 2)

МК Сцена

Ајана од Урбан Рекордс со видео спот за новата песна „Топ на листа“

По “Не ме моли”, доаѓа втората песна на Ајана. За стајлингот на синооката пејачка се погрижија “Sportikum” – Sportswear Storе Куманово. Песната е во трап стил и овој пат Ајана се појавува како автор на текстот и музиката. Аранжманот, битот и мастерингот се на Иван Јованов – Ивајо, додека пак …

Повеќе »

Видео | Траперот „Пајак“ од Урбан Рекордс со видео запис за „Darkside“

Христијан Настески (Пајак), е талентирано деветнаесет годишно момче кое ни доаѓа од убавиот Охрид, инаку студент во прва година на студии по информатика. Со музика започнал да се занимавам уште од негова шест годишна возраст, талентот го наследил од неговиот татко кој е поранешен гитарист и љубител на рок музиката. …

Повеќе »

Видео | Отпеана е култната „Свирете ја зајди зајди“ во чест на Вучиќ

Последен поздрав до големиот Драган Вучиќ испратија неговите пријатели и соработници. И тоа поздрав со песнаta која ја одбележа македонската музичка историја, а е дело токму на Драган Вучиќ како композитор. Ве препуштаме на одличната карантинска изведба на легендарната “Свирете ја зајди зајди”, и сега отпеана од Олгица Христовска во …

Повеќе »

Видео | Македонецот Омар во бугарско шоу со песна од Гага и Купер

Продолжуваат одличните настапи на Омар Џафероски на “The Voice of Bulgaria 2020”. Во последната емисија Македонија и Италија влегоа во вокална битка, претставувани од Омар Џафероски и Џулиа, кои на сцената ја испонија песната на Lady Gaga и Bradley Cooper – “Shallow”. Џулиа продолжува во тимот на Графа, а Камелија …

Повеќе »

Видео | ТВ 24 и учениците ја преработија „Корона, чао!“ на знаковен јазик

Телевизија 24 со задоволство ги претстави учениците од четвртото ниво на школата за знаковен јазик кои го прифатија предизвикот на нивната менторка Соња Кимова за во вестите во 20 часот, да ја толкуваат македонската преработка на познатата песна „Бела, чао!“, која дуото Дац и Александар Митевски ја преименуваа во „Корона, …

Повеќе »

Видео | Празнична честитка со маестралната изведба на Каролина

Дуке Бојаџиев, мега ѕвездата Каролина Гочева и Исмаил Лумановски со музика ни ги разубавуваат карантинските денови и тоа со ексклузивно видео за 1 мај. Големиот празник на трудот да го дочекаме со неверојатната изведба на маестралната „Зборови немам“. Во продолжение уживајте во звуците и амбиентот кој ни го приредија нашите …

Повеќе »

Видео | Младиот Никола со колегите ја преработи „Во Струмица на улица“

Еден од најголемите надежни музичари на Македонија пред нов предизвик во корона кризата. Најмладиот македонски вокалист Никола Станишиќ заедно со неговите колеги и пријатели од повеќе музички бендови успеаа да направат една заедничка преработка на познатата “Во Струмица на улица” која звучи навистина интересно и свежи, со оглед дека е …

Повеќе »

Видео | На социјалните мрежи прашуваат – на кој јазик се пееше „Деспасито“?

“Силви Бенд” беше еден од бендовите кои Град Скопје ги плаќа овој период за да ги забавуваат Скопјани за време на карантинскиот период. Она што привлече особено влијание на социјалните мрежи е изведбата на светскиот латино хит “Деспасито” од страна на Силви Бенд. Песната не само што доби нов аранжман, …

Повеќе »

Видео | Мајката на Јанева ја отпеа песната на ќерката, па се расплака

“Врати ми го сонцето” е една од најпознатите балади кои се појавија во Македонија последниве години, а емоцијата на песната подеднакво ја доживеаа и пејачката Александра Јанева, но и слушателите. Овојпат, од дома, Александра реши да направи пијано верзија на хитот, а во позадина се приклучи нејзината мајка која одлично …

Повеќе »

Македонските ѕвезди со карантинска изведба на „Чукни во дрво“

Под мотото #ОстаниДома, група од врвни македонски артисти, меѓу кои: Влатко Стефановски, Калиопи, Тамара, Весна Гиновска Илкова, Симон Трпчески, Андријана Јаневска, Ленче и Горан Кукиќ, Игор Џамбазов, Бени, Алкесандар Митевски и Драган Спасов-Дац, Вера од Љубојна, Влатко Лозановски, Пере од Нокаут, Миле Кузмановски и Васил Зафирчев, ги соединија своите гласови …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!