Почетна / Забава / Евровизија / Холандија на Евровизија

Холандија на Евровизија

18/43

 ХОЛАНДИЈА

Изведувач: Joan Franka
Песна: ‘You and Me’
Второ полуфинале (24/05/2012)

 

Една од земјите кои учествуваат уште од самиот почеток на Евровизија, и досега само четири пати не учествувале, Холандија по минатогодишниот интерен избор на изведувач, годинава повторно се реши да организира Национален избор. Изборот се одржа на 26-ти февруари, и беше составен од три дуели, победникот од секој дуел одеше во Супер финалето во кое гласаа жирито и гледачите. Тие го одбраа победникот, т.е Џоан Франка со песната You and me. Според мене иако просечна песна, тие сепак го извлекоа најдоброто од нивниот избор, затоа што генерално ова беше едно од послабите одржани избори.

 

 

Резултати од националното финале:

01 – 53,7 (P2) / 37,1 – Joan Franka – You and me
02 – 69,8 (P1) / 33,6 – Pearl Jozefzoon – We can overcome
03 – 51,6 (P3) / 29,3 – Ivan Peroti – Take me as I am
XX – 31,1 (P1) – Tim Douwsma – Undercover love
XX – 46,3 (P2) – Rafaëlla – Chocolatte
XX – 48,4 (P3) – Kim de Boer – Children of the world

 

 

 

DarkShadow | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонија треба да учествува на Евровизија – прочитајте зошто

Деновиве порталот Музика24 информираше дека неофицијално шефицата на македонската делегација си поднела оставка на таа …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!