Почетна / Телевизија / Твоето лице звучи познато / Србите забрануваат да се зборува македонски јазик во ТЛЗП

Србите забрануваат да се зборува македонски јазик во ТЛЗП

 

Зошто Елена и Калиопи не зборуваа вчера на македонски?

 

 

Сигурно се чудат и прашуваат зошто македонската учесничка Елена Ристеска зборува на српски јазик во српското телевизиско шоу „Твоето лице звучи познато“, а не на македонски. Истото се случи и на вчерашното издание во кое нашата Калиопи како специјален член на жирито, зборуваше цела вечер на српски јазик.

Одговорот го даде Елена Ристеска на социјалната мрежа Инстаграм, каде беше прашана зошто зборува на српски. Еве што одговорила:

 

 

Значи, правилата се јасни. Србите не дозволуваат да се зборува на друг јазик освен на српскиот. Очигледно политиката е таква и за сите останати српски шоу, во кои земаме активно учество со години. Македонците не смеат да зборуваат на својот мајчин јазик, па мора да се трудат да зборуваат српски, односно правилно српски, што некогаш изгледа и смешно.

 

 

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кој што ќе имитира во финалето на „Твоето лице звучи познато“?

  Вечерва на Сител е финалето на ТЛЗП   Вечерва во 21 часот на Сител …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!