Почетна / МК Сцена / Видео | Нов документарен филм за животот на Тоше Проески

Видео | Нов документарен филм за животот на Тоше Проески

 

“Шест часа до небото” – документарен филм за Тоше Проески

 

 

“16 октомври 2007 година. Балканот го разбуди шокантна вест. Најголемата музичка ѕвезда на просторите на поранешна Југославија, Тоше Проески, трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа. Многумина од неговите обожаватели се убедени дека ова е невкусна шега, но откако ќе пристигнат првите фотографии од парчосаниот џип со потписот Тоше, сите сомнежи исчезнуваат. Принцот на балканската музика е мртов”.

Со овие  зборови започнува новиот документарен филм за Тоше, снимен и емитуван од балканската телевизија „Ал Џезира Балканс“.

Филмот содржи емотивни слики и зборови за нашиот најголем ангел, а за него говорат неговите најблиски соработници и пријатели.

Насловена како ”Шест часа до небото”, документарната емисија направи обид да направи целосен преглед на животот и делото на Тоше.

 

 

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонски џез на Наша ТВ – концерт на Тао Трио на Прилеп џез викенд

Слушајте македонски џез на македонска телевизија. Концерт на Тао Трио на Прилеп Џез викенд 2013 …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!