РЕКЛАМИРАЈТЕ СЕ ОВДЕ

Последни новости

Тежок удар за Џан – комедијата за „Романтичарот“ укината во Италија

Tежок удар за популарниот романтичар, Џан Јаман. Серијата “Erkenci Kuş” која го направи ѕвезда во Италија е повлечена од екраните. Сеуште не е познато кога и во кој термин каналот ќе ја врати серијата во етер. Причината за ваквата неочекувана одлука е наглиот пад на рејтингот. На 7-ми јануари серијата …

Повеќе »

„Горчлива одмазда“ исчезна од програмата на Телма, наместо неа – репризи

Во програмската шема на телевизија Телма за следнава седмица (објавена и на веб сајтот на телевизијата), за португалската теленовела очигледно нема место. Имено, од понеделник, 25-ти јануари 2021 година, “Горчлива одмазда” не стои во програмскиот водич на телевизијата. Наместо неа, во 9.45 часот ќе се емитува уште една реприза од …

Повеќе »

Секое неделно утро, Канал 5 ве запознава со деликатната јапонска кујна

Секоја недела,  The Japan Foundation 国際交流基金 и Канал 5 Телевизија ќе ви овозможат да се будите со „Кулинарски патувања“ во 8.30 часот наутро. Се работи за француско-јапонска продукција која ќе ја гледате секое неделно утро на оваа фреквенција. Мини серија во 8 продолженија, полна со авантури од светот на кулинарството. …

Повеќе »

„Скриени желби, немирни патувања“ во трка за книжевна награда

На конкурсот за избор на национален претставник за меѓународната награда „Балканика 2020″, годинава до организаторот, издавачката куќа „Магор”, пристигнаа следните 8 книги: 1. Луан Старова – „Генералот и пеперутката” 2. Дијана Петрова – „Не правете им сенка на гробовите” 3. Жарко Кујунџиски – „Сфинга на гневот” 4. Владимир Јанковски – …

Повеќе »

Забавувајте се преку готвењето со новата јапонска драма на Канал 5

Нова продукција на Канал 5 телевизија. Јапонска возбудлива, забавна кулинарска драма посветена на генијалната Куруми Ичики, 25 годишна жена со извонреден талент за готвење. Во резиденцијата на Премиерот, каде што ќе ѝ биде укажана шанса да ги покаже своите способности, сè уште доминираат мажите. Штом Куруми Ичики ќе ги преземе …

Повеќе »

Чадиковски сменет, Додевска ќе биде главен и одговорен уредник на ТВ 24

Новинарката Анета Додевска ќе биде новиот главен и одговорен уредник на телевизијата 24, на местото на Младен Чадиковски. “Тимот продолжува со професионално работење, објективно информирање со цел – да се задржи и зголеми довербата на гледачите.“, напиша таа на Фејсбук пред новогодишните празници. Ова не е прва смена на досегашниот …

Повеќе »

Изложба 50-години творештво и промоција на публикација на Мицко

По повод 50 години од творештвото на МИЦКО – Мице Јанкуловски денеска во спомен домот на Браќата Миладиновци во Струга ќе биде отворена изложба и ќе биде промовирана публикација во организација на центарот за култура „Браќа Миладиновци”. Делата на Јанкуловски насликани со црната боја, професионалната јавност ги препознала како исклучително …

Повеќе »
error: Содржината е заштитена!