Почетна / Филм / Ал Пачино и Џереми Ајронс во „Венецијанскиот трговец“, сабота на МТВ 1
Сабота, 25 ноември, 20.20 часот - првиот канал на Македонската телевизија

Ал Пачино и Џереми Ајронс во „Венецијанскиот трговец“, сабота на МТВ 1

Една од најуспешните адаптации на познатото Шекспирово дело која нуди исклучително интелигентен и визуелно атрактивен поглед на сложената приказна која се случува во Венеција во 16-от век. Филмот е во режија на Мајкл Редфорд.

Поради романтичните амбиции на другарот Басанио (Џозеф Фајнс), Антонио (Џереми Ајронс) е принуден да се задолжи кај еврејскиот лихвар Шајлох (Ал Пачино), но осветољубивниот и навреден лихвар за возврат бара сосема неочекувана услуга.

Антонио, антисемитски трговец, зема заем од Евреинот Шајлок за да му помогне на својот пријател да се додворува на Портија. Антонио не може да го врати заемот и без милост Шајлок бара половина килограм од неговото месо. Наследничката Портија, сега сопруга на пријателот на Антонио, се облекува како адвокат и го спасува Антонио.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Викенд на Телма со филмови од филмскиот фестивал во Берлин

Во пресрет на Берлинале 2024-та … Празник за вистинските љубители на филмската уметност. Викенд на …

error: Содржината е заштитена!