Почетна / Филм / „Влакна“ доби златна статуетка во Хјустон

„Влакна“ доби златна статуетка во Хјустон

 

Македонскиот краток филм „Влакна“ доби „Gold Remi“ награда во категоријата краток трилер/мистерија филм на 47. издание на фестивалот „Ворлдфест“ во Хјустон.

 

– Наградата Gold Remi на фестивалот во Хјустон е вреднување на напорната работа на сите членови на екипата, кои дадоа се од себе за филмот да изгледа онака како што изгледа сега. Освен што е прва, уште поголемо значење и дaва фактот што е награда од еден од најстарите фестивали во САД на кој се пријавуваат илјадници филмови, а се придржуваат само дел од селектираните кратки филмови. Нашата проекција беше изминатата сабота и беше навистина добро посетена според информациите кои ги добивме од нашите поддржувачи. Филмот изминатиот викенд се прикажа и на фестивалот Норт Холивуд Синефест во Лос Анџелес, така што може да кажеме дека овие денови се вистински успех за елкипата на „Влакна“, изјави Елеонора Велинова, режисерката на филмот.

 

 

 

Извор:република.мк

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Тома“, филмот кој сруши рекорди и за Бадник на МРТ 1

Вечерва, 6 јануари, со почеток во 21 часот, Македонската телевизија уште еднаш ќе го понуди …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!