Почетна / Телевизија / Евровизија

Евровизија

Видео | Промовирана евровизиската песна – „Proud“ на Тамара

Дојде ли моментот за победа на нашата земја на најголемиот европски музички спектакл? Промовирана е песната со која Тамара Тодевска ќе нѐ претставува на Евровизија оваа година на 16 мај, во второто полуфинале во Тел Авив. Музиката на “Proud” e дело на Роберт Билбилов, Дарко Димитров и Лазар Цветковски, текстот …

Повеќе »

Видео | Одлична балада ќе нѐ претставува на детска Евровизија

13 годишната Марија Спасовска ќе ја претставува Македонија на овогодишното издание на детскиот избор за песна на Евровизија. На 25 ноември во Белорусија, малата Марија ќе ги брани боите на Македонија со “Дома”, песна на Дарко Димитров и со текст на Елена Ристеска. Песната испраќа голема и хумана порака за …

Повеќе »

Видео | Слушнете ја македонската песна за Евровизија 2018-та

Македонија праќа одлична модерна песна на Евросонг 2018 Во мај во Лисабон на овогодишниот Избор за песна на Евровизија како што веќе објавивме ќе нѐ претставува бендот “Ëye cue”. Денеска во рамките на централниот Дневник на МТВ 1 беше промовирана евровизиската песна “Lost and found”, заедно со видео запис за …

Повеќе »

МРТ со голем долг кон ЕБУ, Македонија останува без Евровизија?

  Ќе паузираме ли од Евровизија ?   Гледачите на „Македонската радио-телевизија“ (МРТ) може наскоро да останат без европски спортски првенства, без „Евровизија“, странски програми, филмови и без странски документарци поради натрупан долг кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), пренесува „Radio Free Europe Free Liberty.     МРТ има долг поради …

Повеќе »

Дали Македонија нема да учествува на Евровизија 2018?

  Интересно е зошто МРТ одлучи да учествува на годинешната детска Евровизија во ноември и ја испрати Мина Блажев во Тбилиси, Грузија, а се откажува од главниот настан во Лисабон кој е веќе традиција од 1956 година.     Македонија како учесник нема потврдено свое учество во Лисабон во мај …

Повеќе »

Мина Блажев ќе ја претставува Македонија на детска Евровизија 2017

  Уште една Пинкова ѕвездичка на детска Евровизија   Избрана е македонската претставничка за овогодишниот избор за песна на детска Евровизија. Се работи за скопјанката Мина Блажев која учествуваше во минатата сезона од “Пинковите ѕвездички”. Со оглед на забраната од ЗАМП, Македонија немаше прилика доволно да ја запознае и бодри …

Повеќе »

Десет дена со стотина интервјуа за нашата Јана пред Евровизија

  Десет дена, стотина интервјуа, три големи концерти! Јана Бурческа ја промовираше евровизиската „Dance Alone“ во Лондон, Тел Авив и Амстердам!     Првата станица од десет дневната промотивна турнеја на Јана Бурческа беше учество на првата и најстара евровизиска забава во Лондон. Десеттото јубилејно издание и годинава се одржа …

Повеќе »

Видео | „Dance alone“ на Јана промовирана во Лондон и Тел Авив

  Македонската песна со одличен прием во Европа   По промоцијата на “Dance alone” на Јана Бурческа, македонските слушатели се изненадија затоа што не успеаа да најдат било каква маана во песната и со тоа да започнат негативните коментари и вибрации кои се случувале секоја година наназад со македонските избраници. …

Повеќе »

Српската песна за Евровизија потсетува на „Fireworks“ од Кети Пери?

  Промовирана песната на Србија за Изборот за песна на Евровизија   По вчерашната промоција на македонската песна за Евровизија која наиде на огромен број позитивни реакции од земјава и Европа, денеска и соседна Србија ја претстави својата избраничка. Тијана Богичевиќ, анонимно име на српската естрада, ќе ја претставува Србија …

Повеќе »

Видео | Слушнете jа нашата песна за Евровизија, звучи светски

  Јана од “Идол” со “Dance alone” на Евросонг     Вечерва на првиот канал на Македонската телевизија беше промовирана македонската песна за Евровизија 2017. Јана Бурческа и “Dance alone” се адутите кои ги одбра МТВ да ги бранат боите на Македонија. Во продолжение први слушнете ја нашата евровизиска песна …

Повеќе »