Почетна / Спорт / Спортска недела на МТВ 1 : затворање на ЗОИ, навечер МК против Словачка

Спортска недела на МТВ 1 : затворање на ЗОИ, навечер МК против Словачка

 

Недела е ден за спорт – еве што ќе гледате на Прва :

 

Спортска недела за гледачите на Македонската телевизија. Свеченото затворање на Зимските олимписки игри е закажано за 12 часот, а во 14 часот е финалето во хокеј (мажи).

 

 

Норвешка ќе биде најуспешна репрезентација на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, а скандинавската земја ќе влезе во историјата и според бројот на освоени одличја. Во финишот на олимпијадата, Норвешка стигна до 38 медали (13 златни, 14 сребрени и 11 бронзени), со што е соборен рекордот кој досега беше во сопственост на Соединетите Американски Држави (37 медали), а беше поставен на ЗОИ во Ванкувер во 2010 година.

 

 

Во 15 часот следува женски ракомет, и тоа натпреварите од 4. коло на нашите Вардарки :

 

 

… а во 17 часот Нант против Вардар на МТВ 1. Нант во своите редови го има нашиот капитен Кире Лазаров, но дали Кире е доволен да се победи македонската гордост?

 

 

Во прајмтајмот, претквалификации за евро баскетот во 2021 година. Словачка загуби од нашата селекција во првиот круг, но затоа е вечерва во Скопје за реванш. Дали ќе им го дозволиме тоа или повторно ќе триумфираме, останува да гледаче вечер и да ги бодриме нашите кошаркари :

 

 

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во 14 ч. ги бодриме нашите ракометари на мечот против Бахреин

По убедливата победа над Јапонија, ракометната репрезентација на Македонија на ова Светското првенство, денеска ќе …