Почетна / Забава / Скандал | Мегахитот на Готје е чист плагијат

Скандал | Мегахитот на Готје е чист плагијат

 

Мегапопуларната песна „Somebody that I used to know“ на познатиот пејач Готје е плагијат, а тоа се дознава дури по две години од издавањето на истата.

 

 

Имено, првата верзија од оваа песна се вика „Seville“ и е снимена во далечната 1967. година како дело на бразилскиот композитор Луис Бонфа.

 

 

Италијанските портали јавуваат дека дури и самиот Готје го признал сето ова и оти ветил дека ќе се откаже од 45% од заработката, само сеуште не се знае каде ќе отидат тие пари, бидејќи Луис Бонфа е мртов веќе 12 години. Во прилог е микс од двете верзии на песната.

 

 

 

 

Мите Иванов | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концерт со дела од Арво Перт во изведба на „Профундис“

Ансамблот и хор „Профундис“ под диригентство на Ѓурѓица Дашиќ вечер во Филхармонија ќе одржи концерт …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!