Почетна / Филм / Биографски филм за принцезата „Диана“ во сабота на МРТ 1

Биографски филм за принцезата „Диана“ во сабота на МРТ 1

„Диана“ е биографски филм од 2013 година, во режија на Оливер Хиршбигел, за последните две години од животот на Диана, принцезата од Велс.

Сценариото е базирано врз книгата на Кејт Снел од 2001 година, „Дијана: Нејзината последна љубов“, а напишана од Стивен Џефрис. Британската актерка Наоми Вотс ја игра Диана.

Филмот ги прикажува последните две години од животот на принцезата, разводот со Чарлс, средбата со пакистанскиот кардиохирург Хаснат Кан (Навин Ендрјус), како и нејзината хуманитарна работа.

Сабота, крај на септември, филм на МРТ 1 во 21 часот.

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дизни и Стивен Спилберг во премиерниот семеен филм на МРТ 1

Дизни и Стивен Спилберг ги здружиле силите за на големиот екран да ја пренесат приказната …

error: Содржината е заштитена!