Почетна / Телевизија / Телевизиите Алфа и Телма под лупата на СРД

Телевизиите Алфа и Телма под лупата на СРД

Советот за радиодифузија побара од Министерството за внатрешни работи да потврди дали дел од акционерите на телевизиските канали Алфа и Телма се носители на некои од јавните функции, јавува ТеВе.

Претседателот на СРД, Зоран Трајчевски изјави дека е утврден одреден број на имиња кои се акционери, а истовремено се носители на јавни функции, што е против Законот за радиодифузија. Министерството сега треба да потврди дали се работи за истите личности.

Меѓутоа, нивните акции во сопственоста се многу мали па Трајчевски смета дека е потребен механизам којшто би ги спречил проблемите во работата на македонските медиуми.

Соседниот телевизиски портал објави дека македонската јавност се прашува дали дошло време за затворање на овие две телевизии.

 

 

 

Chris | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ацо Кабранов: Во Канал 5 примав 60.000 во плико на рака

Доскорешниот уредник на 1ТВ Ацо Кабранов во пост на Фејсбук обзнани дека додека работел во …

error: Содржината е заштитена!