Почетна / Забава / Евровизија / Словачка на Евровизија

Словачка на Евровизија

25/43

 СЛОВАЧКА

Изведувач: Max Jason Mai
Песна: ‘Don’t Close Your Eyes’
2 Полуфинале (24/05/2012)

 

По 11 години пауза Словачка на Евровизија се врати во 2009-та година во Москва, со баладата “Leť tmou”. Но од тогаш па се до денес не успеаја да влезат во финале, иако во 2010-та година настапија со харизматичната Кристина и според мене тогаш една од поубавите песни Horehronie. Годинава тие повторно се одлучија за интерен избор, овој пат, нешто поинакво од нивните досегашни претставници. Тие ќе настапат со рок песната Don’t close your eyes и Макс Џејсон Маи кој во Словачка е познат по второто место во нивната верзија на Идол. Солидна песна, која покрај многуте балади во ова полуфинале, може да влезе во финале, но сепак не се знае, бидејќи Словачка може и да продолжи со традицијата останување во полуфинале.

 

 

 

 

DarskShadow | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бугарија со песната “Tears getting sober” на Евровизија 2020

Бугарија ќе се натпреварува на 65.тото издрание на “Изборот На Песна За Евровизија” 2020 во …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!