Почетна / Телевизија / Протести пред „Пинк“. Жељко ги затвори вратите!

Протести пред „Пинк“. Жељко ги затвори вратите!

 

Во петокот, осум вработени од пропаднатата телевизија Пинк 15 заминаа во Белград за си ги побараат платите што сеуште не им се исплатени. Поддршка добија од тамошниот синдикат на медиумски соработници, а со нив се солидализираа и колегите од српската ТВ Авала кои се во слична ситуација. Жељко Митровиќ, сопственикот на телевизијата не ги отвори вратите од управната зграда за вработените од Пинк 15.

 

 

Правдата веројатно ќе мора да ја бараат пред институциите и во Македонија и во Србија. Работничките права во секторот медиуми беа едно од централните прашања во дијалогот меѓу седмата сила и владата. И покрај вклученоста на ЕУ во процесот, од Синдикатот на медиумски работници велат дека преговорите се закочени.

 

 

 

 

Martin M. | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Овие филмови се на репертоарот на Телма од 6. до 13. февруари 2021

ПРОГРАМСКА ШЕМА НА ТЕЛМА ТВ ЗА ПЕРИОДОТ ОД 06.02 2021 – 12.02 2021 САБОТА Телма …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!