Почетна / Забава / Преубавата актерка Анџелина Џоли бара борба против ебола

Преубавата актерка Анџелина Џоли бара борба против ебола

 

Американската актерка Анџелина Џоли денеска побара државите повеќе да се ангажираат во борбата против еболата во Западна Африка.

 

 

Холивудската ѕвезда и амбасадор на добрата волја на ОН во Сиднеј го претстави својот нов филм „Unbroken“.

– Можам да кажам дека во светот има многу држави кои би можеле да направат повеќе и сите мораме колективно да направиме се што можеме, затоа што ова е глобална криза која сите не погодува, изјави Џоли пред новинарите.

Според податоците на Светската здравствена организација епидемијата на ебола однесе повеќе од пет илјади животи, главно на подрачјата на Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. Изминативе денови таа беше мета на критики од сите светски медиуми кои говореа за нејзиниот анорексичен изглед.

 

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концерт со дела од Арво Перт во изведба на „Профундис“

Ансамблот и хор „Профундис“ под диригентство на Ѓурѓица Дашиќ вечер во Филхармонија ќе одржи концерт …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!