Почетна / Забава / Македонија го освои последното место на Јуниорската Евровизија

Македонија го освои последното место на Јуниорската Евровизија

 

Македонија нема среќа ниту на јуниорската Евровизија

 

 

Вечерва во Софија, Бугарија се одржа овогодинешното издание на Јуниорскиот избор за песна на Евровизија, кој кај нас го пренесуваше Македонската телевизија. По втор пат во три години, победничкиот трофеј го понесе Малта, и тоа оваа година со песната “Not my soul” на Дестини. 13 годишното девојче и донесе на својата земја 185 поени, воедно и рекорден број на поени освоени на Евровизијата за деца од самиот почеток.

 

 

Втората позииција и припадна на Ерменија со песната “Love”, а треатата на Словенија со песната “Prva ljubezen”. Македонија го освои последното место на натпреварот со освоени самo 26 поени. Нашава земја ја претставуваа Ивана и Магдалена, додека пак Србија беше претставувана од Лена, познатата Пинкова ѕвездичка.

 

 

Во продолжение слушнете ги победничката песна на Малта, и нашата евровизиска песна:

 

 

 

 

Дани | ТВ Пакет

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Композиција од Дарија Андовска на над 35 радио-станици во целиот свет

На 13.10.2021 во 20ч во Биоскоп Балкан во Белград, во рамките на 67-то издание на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!