Почетна / Живот / НАЈНОВО – 25 ново заболени и 3 починати од корона во Македонија !

НАЈНОВО – 25 ново заболени и 3 починати од корона во Македонија !

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти.

– Скопје 11
– Куманово 4
– Тетово 1
– Велес 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Струга (58г) и пациент од Скопје (47г) и двајцата долго време поставени на механичка вентилација. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (41г) хоспитализиран на 19 мај.

Во последните 24 часа направени се 622 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 14
– Куманово 2
– Штип 4
– Прилеп 1
– Тетово 2
– Струга 1
– Велес 1

Досега во земјата се направени вкупно 26463 тестирања на ковид-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 251 тест е во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Кочани, Куманово и Скопје, а регистриран е еден позитивен случај во геронтолошка установа во Скопје. Досега преку скрининг направени се 2680 тестирања на ковид-19, а регистрирани се вкупно три позитивни случаи на вирусот.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Отворена нова најголема книжарница на „Литература.мк“

Отворена е новата Literatura.mk Superstore книжарница во Скопје Сити Мол (втор кат). Книжарницата претставува најголема …

error: Содржината е заштитена!