Почетна / Забава / Евровизија / Хрватска нема пари за „Евровизија“

Хрватска нема пари за „Евровизија“

 

Хрватската радиотелевизија соопшти дека годинава нема да учествува на Евровизија, односно дека државата нема да има свој претставник на ова традиционално музичко натпреварување.

 

 

Во соопштението стои дека сепак во зависност од интересот на јавноста, ќе се донесе одлука дали директно ќе се пренесува финалната вечер од Евросонгот. Одлуката да не се учествува на Евровизија, според ХРТ е поради тешката економска состојба во државата, која налага да се води сметка за начинот на трошење на собраните пари од претплатата. Покрај тоа влијание има и фактот што претставниците на Хрватска последните години имаат лош пласман на ова натпреварување.

а1ON

 

 

| ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каролина и Елена : Ти си нашиот победник, Тамара, те сакаме!

Не стивнуваат реакциите на македонската политичка и естрадна сцена по вчерашниот маестрален настап на Тамара …

error: Содржината е заштитена!