Почетна / Забава / Топење на калориите со гледање филмови

Топење на калориите со гледање филмови

 

Дали сте знаеле дека филмовите, зависно од жанрот, можат многу да влијаат на вашето здравје?

Најдобар ефект создаваат комедиите бидејќи за време на смешните сцени крвните садови се шират речиси за ¼, со што се намалува крвниот притисок. Гледањето комедии ве ослободува од анксиозност, агресивност и страв, па полесно ќе ги решавате проблемите и ќе бидете покреативни. Најмалку 15 минути смеење на вашиот стомак има ист ефект како да сте биле на аеробик, пишува Денешен.

 

 

Луѓето кои страдаат од анксиозност можат да гледаат филмови со тажни краеви, но и порно филмови. После ваквите филмови жените се посмирени и посреќни, покажало истражувањето. Љубителите на хорор филмовите можат да ги гледаат ваквите филмови наместо секојдневните прошетки, бидејќи гледањето хоророт го забрзува пулсот, ја забрзува циркулацијата и го подига адреналинот, а сето тоа го забрзува метаболизмот. Па така со гледање на еден хорор филм можете да согорите и до 113 калории, што е исто како да сте пешачеле 30 минути.

извор: Денешен

 

 

| ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Детска насмевка за овој свет“ хуманитарен настан во чест на Тоше

Настанот ќе се одржи во амфитеатарот во спомен куќата на Тоше Проески во Крушево на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!