Почетна / Забава / Евровизија / Ирска на Евровизија

Ирска на Евровизија

17/43

 ИРСКА

Изведувач: Jedward
Песна: ‘Waterline’
Прво полуфинале (22/05/2012)

 

Шушкањата за ирскиот избор се појавија уште минатото лето. Наводно, првичниот избор беше минатогодишните нивни претставници, двајцата дебилни близнаци Jedward да ја претставуваат оваа земја по втор пат, преку интерен избор. Но, сепак тоа беше променето, па се одлучија повторно за национален избор. Секако, не се “извлековме“ од дебилите, па тие одлучни да ја донесат победата во нивната земја по минатогодишниот неуспех (читај: осмо место во Финале), иако беа едни од фаворитите за победа. Годинава Ирска и не можеше да се пофали со баш квалитетни песни на изборот, но за мене морален победник е Ендру Мен со песната “Here I am”, кој се пласира на второто место. Нормално, фановите си го направија своето, и во Баку ќе ги гледаме овие иритантни близнаци, со уште поиритантна песна од минатата година. Им посакувам разочарување во Баку, за догодина да не се појават пак!

 

 

Резултати од националното финале:

01 – 114 – Jedward – Waterline
02 – 94 – Andrew Mann – Here I am
03 – 84 – Donna McCaul – Mercy
04 – 58 – Una Gibney & David Shannon – Language of love
05 – 50 – Celtic Whisper & Maria McCool – Mistaken

 

 

 

DarkShadow | ТВ Пакет


МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020

Македонската Радиотелевизија со известување до граѓаните на Македонија : По извршената анализа на досегашните учества …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!