Почетна / Забава / Евровизија / Грузија на Евровизија

Грузија на Евровизија

 

 

12/43

 ГРУЗИЈА

Изведувач: Anri Jokhadze
Песна: “I’m a Jocker”
Второ полуфинале (24/05/2012)

 

Грузија своето дебитирање го имаше во 2007-та година, а оттогаш како една од поновите земји се смета и за поуспешна бидејќи од четири пати учeство, четири пати се пласира во финале, и се наоѓа во ТОП 12 песните. За жал годинава ниту има една Sopho како нивна претставничка, ниту добра песна па така тие ќе си заминат во Баку уште во среда наутро. Нивното национално финале се одржа на 19-ти февруари, со многу метал и рок песни (како да само такви изведувачи постојат таму), а тие ја избраа една од најлошите, “I’m a Jocker” во интерпретација на Анри Јокхаџе. Иако не предвидувам влез во финале, можеби ова ќе допре до нечии уши во мај, па и до пласирање во финале. Што ќе искоментирате вие?

 

 

 

 

DarkShadow | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2020

Македонската Радиотелевизија со известување до граѓаните на Македонија : По извршената анализа на досегашните учества …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!