Почетна / МК Сцена / Се повеќе поддржувачи на акцијата Часот на Земјата

Се повеќе поддржувачи на акцијата Часот на Земјата

 
Многу познати личности од Македонија и регионот, оваа година ќе ја поддржат акцијата Часот на планетата Земја во Македонија, и ќе ги исклучат светилките на 29. март во 20:30 часот.

Организацијата денеска ги најавува првите медиумски амбасадори, кои преку видео порака ги повикуваат граѓаните на вклучување во акцијата.

 

Многу познати личности од Македонија и регионот, оваа година ќе ја поддржат акцијата Часот на планетата Земја во Македонија, и ќе ги исклучат светилките на 29. март во 20:30 часот.

Организацијата денеска ги најавува првите медиумски амбасадори, кои преку видео порака ги повикуваат граѓаните на вклучување во акцијата.

 

 

Во Часот на планетата Земја се вклучуваат познатиот водител Димитар Атанасовски заедно со својот партнер од шоуто „Танц со ѕвездите“ Јована Василева, професорката по македонски јазик Татјана Алексиќ, позната по телевизиското појавување во емисиите „Кажи ако смееш“ и „Сексуална азбука“, како и најпознатата Македонка во шоуто „Х-Фактор“, водителката Снеже Велков.

Тие ве повикуваат да се вклучите во акцијата Часот на планетата Земја и да ги исклучите светилките, како симболична порака за спас на земјата.

Не треба да имате Х-Фактор за да ја спасите планетата, вели Снеже Велков, додека професорката Алексиќ додава дека има нешто еротско и во штедењето на струја.

– “Ова е само првата тројка од видео пораки кои се објавуваат во рамки на кампањата „Вклучи се во акцијата – исклучи ги светилките“ поврзана со активностите на Часот на планетата Земја во Македонија. Наредните денови ќе објавиме три нови познати личности кои ја поддржуваат нашата акција и иницијатива за спас на планетата Земја.“ – изјави Ѓорги Селков, главен организатор на Часот на планетата Земја во Македонија.

Часот на планетата Земја претставува најголемата светска волонтерска акција со еколошки карактер, која има за цел преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час да се испрати силна порака за спас на планетата.

Оваа година, акцијата се одржува на 29. март (сабота), кога во 20:30 часот по локално време во мрак ќе потонат над 8.000 градови низ 154 држави ширум светот, а меѓу нив дел е Македонија.

 

 

 

 

| ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За Велигден е најубо во Битола со Каролина во Хотел Епинал

Препуштете се на едно вистинско музичко уживање заедно со Битолското чупе ексклузивно во Хотел Епинал. …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!