Почетна / Живот / НАЈНОВО – Нови 200 случаи на заболени од корона вирус во Македонија

НАЈНОВО – Нови 200 случаи на заболени од корона вирус во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 65
– Куманово 14
– Дебар 6
– Штип 21
– Прилеп 3
– Тетово 12
– Струга 5
– Велес 12
– Битола 7
– Охрид 4
– Кавадарци 7
– Гостивар 14
– Струмица 1
– Крива Паланка 1
– Радовиш 4
– Кочани 5
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 2
– Македонски Брод 4
– Свети Николе 3
– Кичево 6
– Неготино 1

Починати се 4 лица, пациент од Скопје (70г.), пациент од Гостивар (58г.), пациент од Куманово (51г.) и пациент од Македонски Брод (66г.). Два пациенти се починати во болнички услови, два се починати вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 15 оздравени пациенти од:

– Велес 2
– Битола 6
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 1
– Кичево 3
– Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 113619 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11754, бројката на оздравени пациенти е 7622, на починати е 523, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3609.

Дани | ТВ Пакет

 

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Концерт на Филхармонија со израелската виолончелистка Даниеле Акта

Филхармонија во четврток на 17ти септември 2020 година (20 часот) ќе одржи симфониски концерт на …

Leave a Reply

error: Содржината е заштитена!