SIDEBAR TOP BANER 1
Почетна / Телевизија

Телевизија

„Македонска крвава свадба“ како мјузикл на Наша

Недела, 19 август – 21.30 часот Претставата е работена според текст на Војдан Чернодрински и сценарио на Славко Јаневски, во адаптација на Марјан Неќак и режија на Сташа Зуровац. Тешкиот аргатски живот на македонскиот роб, но во исто време и идилата помеѓу овчарот Спасе и младата жетварка Цвета, во едно …

Повеќе »

Митската љубов меѓу Евридика и Орфеј вечерва на репертоарот на Наша

21.30 часот, веднаш по “Најголемите градби на светот” Вечерва на Наша, време за театар. На репертоар на 12 август на Наша ТВ е театарската претстава “Евридика”, дело на Нина Николиќ, која ја обработи како магистерски труд кај професорот Слободан Унковски. Се работи за проект што е работен по истоимениот текст …

Повеќе »

Алфа ТВ ги смени боите на логото – во најава нови содржини

Алфа се подготвува за новата телевизиска сезона. Откако во јавноста излезе информација дека новиот директор на телевизијата е новинарот Васко Ефтов, следуваат нови изненадувања од Алфа. Боите на логото на телевизијата се променети, и од вчера, истото е веќе во функција на малите екрани како такво. Направени се нови форшпани …

Повеќе »

Музичко документарен филм за Џастин Бибер, репризно на МТВ 1

Недела (5. август 2018) во 17.45 часот, репризно на Прва Спектакуларни концертни снимки од најголемите хитови на Џастин Бибер кои се распродадени насекаде низ светот. Филмот нуди ексклузивен поглед на животот на Џастин надвор од сцената, неговиот трнлив пат од губитник, кој сонувал да свири во Медисон Сквер Гарден, до …

Повеќе »

За своите победи, Зафир Хаџиманов во „Патот до успехот“ на 24ка

Зад него има многу признанија, но и матна река на солзи и порази   Понеделник, 6 август во 19 часот на ТВ 24 – нова емисија од “Патот до успехот”. Мишко Иванов овојпат ќе разговара со познатиот македонски пејач, композитор и поет, Зафир Хаџиманов. Зафир Хаџиманов е носител на повеќе …

Повеќе »

МТВ : Реакцијата на СДСМ е директен притисок кон работата на МТВ

МРТ: Обвинувањата на СДСМ се неосновани   По реакцијата на СДСМ во врска со отворената програма на Македонската телевизија, се јави и јавниот национален сервис со свој демант, кој ви го пренесуваме во целост во продолжение : Изнесените ставови на присутните гости во студиото се нивни лични ставови. Јавниот сервис …

Повеќе »

СДСМ удри по МТВ, на власта ѝ пречеше програмата за Илинден

СДСМ : Директорите на МТВ мора да поднесат оставки Националниот јавен сервис МТВ, денеска, на големиот државен празник 2 Август – Денот на Републиката, емитуваше програма преку која упатуваше пораки спротивни на националните стратешки интереси на Република Македонија, реагира СДСМ. „Со денешната програма од чествувањата на Илинден, МТВ ги оспори …

Повеќе »

Лето со егзотичните репертажи на „Светот на дланка“ на ТВ 24

Секој викенд, вистинско летно уживање на ТВ 24   Популарниот серијал “Светот на дланка” повторно на малите екрани. Секоја сабота и недела во 19 часот и 15 минути, ТВ 24 ни нуди импресивни летни репортажи од најегзотичните светски дестинации. Преку документарен пристап, на препознатлив и нестварно допадлив начин, и овојпат …

Повеќе »

Брехтовиот „Кафкаски круг со креда“ вечерва на Наша ТВ во 21 часот

Тетар на Наша – секоја недела во прајмтајм   Tеатарската претстава “Кавкаски круг со креда“ од Бертолт Брехт, а во режија на Мартин Кочовски, ќе ја следиме вечерва, 29 јули на репертоарот на Наша ТВ во 21.15 часот. .“Кавкаски круг со креда“ е еден од позначајните текстови на германскиот поет, …

Повеќе »

Политичка дебата во „Отворено со Алфа“ секој ден во 18:18 часот

Политичките судири и одлуки на тема на дискусија во Алфа Искра Коровешовска, Љупчо Цветановски, Горан Момироски и Катерина Гетева од сега ги следиме на Алфа телевизија како водители на секојдневната дебатна емисија “Отворено со Алфа”. Во период кога паузираат сите политички дебати на останатите телевизиски канали, Алфа продолжува со дискусии …

Повеќе »