Почетна / Вебновела (страна 5)

Вебновела

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #008

#8мо продолжение     По разговорот со Каталина, Себастијан пријде до Фредо и Марија кои седеа на еден камен во близина на трупот од авионот. –       Зборував со Каталина…Скоро сум сигурен дека не е поврзна со саботажата. –       Скоро си сигурен? И како ја стекна таа доверба во тебе? Ти …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #007

  #7мо продолжение   Луз Уриостеги за влакно ја избегна несреќата на компанијата Игуана. Требаше заедно со својата сестра да се вратат од Мадрид, но не успеаа да најдат две слободни места во ист авион. Луз го фати авионот од Мадрид кој полета еден час по Игуана. Нешто по пладне, …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #006

  #6то продолжение     Мануел го остави инхалаторот на работното биро додека чекаше да се воспостави бараната телефонска линија. –       Ало? Авио компанијата Игуана Ерлајнс? Можете ли да ми дадете информација за летот 319 кој треба да слета за половина час во Мексико Сити, ве молам?       …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #005

  #5то продолжение   Силна експлозија го затресе задниот дел на авионот. Сирената за пожар почна да свети црвено во пилотската кабина. Каталина знаеше дека нешто не е во ред. Го одврза својот безбедносен појас иако знакот за користење на истиот светеше веќе долго, па се извлече меѓу редовите и …

Повеќе »

Што читавте досега во првите продолженија на вебновелата Научиме да летам

  Лусијано е главата на фамилијата Ламас кој во својот семеен дом ја носи втората сопруга Емператриз.  Емператриз по секоја цена сака да им се приближи на синовите на Лусијано, но постариот од нив Себастијан никако не може да ја прифати новата маќеа. Мануел, помалиот син на Лусијано, кој отсекогаш …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #004

  #4то продолжение   “Поради тебе го загубив најголемото богатство во мојот живот “! Во глава и се вртеа зборовите на Лусијано додека слегуваше по лифтот. Многу добро знаеше на што се однесува таа констатација. Пред точно пет години, Себастијан го поправаше својот Харли Дејвидсон во куќната гаража. Испотен, со …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #003

#3то продолжение       Каталина полека доаѓаше при себе. –       Смири се, Каталина. Сигурно ќе заборави на случката додека да полета авионот, – се тешеше во себе, чувствувајки како полека и исчезнува црвенилото од лицето. Одеднаш вниманието и го одзема едно петгодишно момче, кое со својата мајка седеше на …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #002

    #2ро продолжение     За среќа, несреќата не го чинеше животот на Мануел. Момчето успеало да изрипа од прозорецот накратко пред кингерот да удри на земја и да експлодира. Но, го чинеше десната нога. Со искинати лигаменти, докторите предвидуваа дека Мануел никогаш повторно нема да може да чекори …

Повеќе »

Научи ме да летам | Enseñame a Volar #001

  #1во продолжение   Секој училишен распуст го минуваа на пространиот имот во Колима. За браќата Себастијан и Мануел, летото беше период на попладневни трчања по високите треви на отворено поле, јавање пони, летање змаеви и гледање како истите исчезнуваат кон хоризонтот на небото. Себастијан и Мануел Ламас останаа сираци …

Повеќе »

Запознајте ја фамилијата Уриостеги од новата вебновела

  Запознајте ја фамилијата Уриостеги… Rafel Urióstegui (Аlfredo Adame) средовечен маж, женет со болната Мерседес, татко на две ќерки. Работи како директор во компанијата Ламас. Mercedes Urióstegui (María Sorté) е жена која живее во својот свет затворен во четири ѕида во семејната вила. По убиството на нејзината сестра пред многу години, Мерседес …

Повеќе »