54654

Претстава инспирирана од „The Lucifer Effect“ на 22. јануари во МКЦ

 

"Експеримент" во понеделник во 21 часот во Младински Културен Центар

 

Главна инспирација за претставата е книгата “The Lucifer Effect” на социјалниот психолог Филип Зимбардо, кој во своето дело ги анализира начините и методите преку кои системот и ситуацијата влијае на дехуманизацијата и деиндивидуализацијата на индивидуата, притоа постепено насочувајќи ја индивидуата да извршува злосторства „во име“ на системот.

 

Eksperimmkc

 

Режијата е на Јане Спасиќ, а улогите ги толкуваат  Бојан Кирковски, Ненад Митевски, Мартин Јорданоски, Симона Спировска Костовска, Матеја Јанковска, Марија Јанчевска, Михаел Стојановски. Сценографијата е на Кирил Василев, за костимографијата е задолжена Бранкица Јордановска, а монтажата на видео матерјалите ја изработи Горјан Атанасов. Дизајнот на плакатот е на Кристина Горовска.

Резервации на: 023115 225 ( билетара на МКЦ), или на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Дани | ТВ Пакет

300x300 Min

SIDEBAR TOP BANER 1

SIDEBAR TOP BANER 2

Baner Idance

Bannerprimetime

Ексклузивно

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Телевизија

Забава

МК Сцена

Единствен телевизиски информативен портал во Македонија © ТВ Пакет 2009 - 2012